fbpx

Korg M3 – výměna dotykové plochy displaye

VIBES

BLOG

Korg M3 – výměna dotykové plochy displaye

692 Studio

Už je to mnoho let, kdy jsem si pořídil svůj první synthesizer. Chtěl jsem jej používat hlavně na živé hraní s jazzovou kapelou. Rozhodl jsem se pro workstation Roland XP-80, i přes to, že nebyl vybaven kvalitními filtry a klaviatura nepatřila k nejlepším. Koncepčně mi však vyhovoval a odehrál jsem s ním celou řadu koncertů.

Když jsem ho prodával, nabídka workstationů se rozrostla. Zvuk Yamahy mi nevyhovoval a aktuální workstationy od Rolandu také ne. Proto jsem se rozhodl pro workstationy firmy Korg. Líbí se mi jejich zvuk, je pevný, bez zbytečných příkras a dobře se doplňuje s dalšími synthesizéry jako například se značkou Nord.

Korg M3

Workstation Korg M3 je pro mě dobrá volba. Šestioktávová verze s  výklopným čelním panelem nabízí možnost zabudovat do M3 i modul Korg Radias. Mít v klávesách dva moduly najednou výrazně zvýšilo zvukové možnosti. Výhodou je i dotykový display, který funguje jako XY kontroler (funkčnost jako na Korg Kaosspad, Kaossilator apod.).

Korg M3 je vybaven celou řadou technologií, díky kterým jsem si nástroj oblíbil a při skládání mě dost inspiruje. Rozšířená zvuková banka je vybavena kvalitními klavíry, smyčci, syntetickými barvami, inspirativními plochy a použitelnými basy. Díky editoru, který lze použít i jako VST plugin, můžete přímo v sequenceru editovat všechny parametry zvuku. Další výhodou je i to, že Korg M3 je vybaven vstupy, použijete je pro samplování nebo k používání M3 jako externí efektové jednotky.

Pokročilý arpeggiator je vybaven technologií KARMA. Korg M3 lze použít i jako kontroler pro ovládání externích MIDI zařízení. Padům na hraní bicích, posuvným sliderům a knobům lze přiřadit CC controlery a vytvořit si tak individuální mapy.

I přes to, že nástroj je kvalitně vybavený, trpí jedním neduhem. Díky náklonu jednotky pod úhlem, postupem času odchází dotyková plocha displaye a je nutné ji vyměnit.

Oslovení servisu

Se závadou jsem oslovil autorizovaný servis. Bohužel mi nebyli schopni říct, kolik by oprava stála a kdy bude hotová. A tak jsem se rozhodl opravit nástroj svépomocí. Na fórech Korgu jsem zjistil, že se jedná o běžnou závadu a dotyková plocha se dá objednat přes eBay. Ve Facebookové skupině jsem poptal techniky. Do hodinymi několik lidí nabídlo pomoc.

Na druhou stranu nelze nenapsat, že jsem obdržel i kousavou reakci od technika z jiného servisu s dovětkem proč si s výměnou neporadím sám? Dávám přednost otevřené transparentní komunikaci, problém s displayem byl rozšířený a očekával jsem jednoznačnou odpověď servisu kolik mě oprava bude stát a kolik zabere času.

Nákup na Ebay

A tak jsem se do opravy pustil sám. Na Ebay jsem si objednal dotykový panel. Prodejce poskytl i manuál, včetně odkazy na videa, která zachycují celou výměnu. Pro jistotu jsem si jednotlivé fáze výměny vyfotil a teď s odstupem času mohu říct, vyplatilo se mi to.

Výměna není těžká, vyžaduje však preciznost a soustředěnost. K přístupu k desce s displayem je zapotřebí odmontovat hlavní desku. Ta je propojena s jednotkou celou řadou konektorů. Hrozí tu i riziko, že nějaký kabel nezapojíte, nebo ho připojíte obráceně. Pro jistotu jsem si na konektorech dělal značky a když jsem vše dával zpět dohromady, kontroloval jsem každý krok jak s videem, tak i s mými pořízenými fotografiemi.

Výměna dotykové plochy displaye - kontrola konektorů

Výměna dotykové plochy displaye

Jak už jsem uvedl, vlastní výměna dotykové plochy vyžaduje preciznost a velkou opatrnost. Ostrým nožem je nutné oddělit dotykovou plochu odříznutím oboustranné lepící pásky tak, abyste nepoškrábali display. Následně odstranit starou pásku, nalepit novou, přesně na rozměry originálu. Nová dotyková plocha je matnější než originál a zvyšuje čitelnost displaye, protože eliminuje odlesky. K přilepení jsem použil klasickou oboustrannou pásku, kterou jsem koupil v Hornbachu.

Výměna dotykové plochy displaye - oddělení originálního displaye

Výměna dotykové plochy displaye dopadla na jedničku. Nástroj funguje na první zapojení. Display (i když to ani nebylo třeba), jsem zkalibroval pomocí systémového menu.

Celkově mě oprava vyšla zhruba na 700 Kč (včetně sady kvalitních ostrých nožů, které se budou do budoucna hodit). Získal jsem několik nových kontaktů na opraváře hudebních nástrojů a zase se něco nového naučil.

Chtěl bych napsat, že mám rád výzvy, mám je rád, ale vlastně je to jinak. Neměli bychom se nechat odrazovat od škarohlídů a nebo spokojit se s řešením, které nám nevyhovuje. Když shrnu celou situaci, měl jsem na výběr: Stát se „rukojmím“ servisu, odeslat klávesy, které potřebuji, do servisu na neurčitou dobu a pak čekat až se mi někdo ozve s nějakou cenou, kterou budu muset stejně akceptovat.

V tomto případě jsem měl celou opravu plně pod kontrolou, zase jsem se něco nového naučil a zažil zasloužené vítězství. Pokud se dostanete do podobné situace, raději jednejte a nebojte se riskovat, určitě to bude stát za to!

Výměna dotykové plochy displaye - nová dotyková plocha

Fotografie z výměny najdete v GALERII.

Moji recenzi na Korg M3 si můžete přečíst na stránkách časopisu MUSIC STORE

Zdroje:

Nákup dotykové plochy na Ebay:
https://www.ebay.co.uk/itm/Korg-M3-PA800-PA2X-Pro-PA3X-Touch-Screen-Glass-Panel-for-LCD-digitizer/301977672983?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Video tutorial:
https://www.youtube.com/watch?v=GBp4rqR09xI&list=PLCPGcvKD8QvQp3F8YLvrstUhCRbbg6bC8&index=3&t=956s