fbpx

Videospot pro mezinárodní konferenci Wordcamp Prague 2015

VIBES

Produkce

Videospot pro mezinárodní konferenci Wordcamp Prague 2015

238 Produkce

videospot Wordcamp-Prague-2015---4videospot

„Ondro, uděláme to jinak.“ Začal Filip s pohledem, který jsem měl na něm vždycky rád, upřeným do dáli, jenž věstil další vlnu vizionářské etudy. „Rychlé prostřihy, krátké záběry, tak tři lokace, tři postavy, různorodé, v nějaké činnosti a najednou jim skočí zpráva o konferenci a oni, toho nechají a rozjedou se jako na konferenci. Co si o tom myslíš?“ dokončil vítězoslavně a podíval se na mě s úsměvem na tváři. „To zní dobře, tak nějak bych si to taky představoval. Koho obsadíme? Chtělo by to tam nějakého hipstera, ať jdeme s dobou“. Odvětil jsem zamyšleně. „Jo, dobrej nápad. Znáš nějakého?“ Zeptal se Filip a už bylo jasné, jak si tentokrát tuhle práci rozdělíme. Já si vezmu na starost produkci, zařízení lokací, techniku, komunikaci s herci a následně zvuk. Filip se postará o režii, světla a následnou postprodukci a samozřejmě scénář, i když na něm jsme samozřejmě pracovali oba. „Filipe neznám, ale seženu ho, nech to na mně.“ Odvětil jsem a už jsem věděl, že mě čeká spousta telefonování, vyřizování a práce. Měli jsme do odevzdání 14 dní včetně mé třídenní pracovní cesty do Francie. A tak nic nepodcenit a vše mít připraveno na den D, půjčovali jsme si techniku a tak jsme museli jet na 100%.

Ač je to náročné, tuhle práci mám rád. Vyžaduje dost zařizování, ale na druhou stranu vždy je to o komunikaci s lidmi a navíc, měli jsme ideu, za kterou jsme si stáli. Proč nepodpořit komunitu lidí, kteří jsou nadšeni do redakčního systému, který patří k jedním z nejlepších na světě? A co víc, WordPress je freeware, nebo spíše uncopyright software, takže nejen, že je určen k volnému šíření, ale i ochráněn proti zneužití ke komerčním účelům. Pro mě a Filipa je WordPress denním chlebem a tak jsme se zřekli honoráře a řekli si, že vrátíme něco WordPress komunitě. S organizátory konference se známe a i oni nám nejednou pomohli.

videospot -Wordcamp-Prague-2015---1

A tak jsem se pustil do práce. Na videospot jsme potřebovali sehnat hipstera, kolo, manažera, ajťáka, podnikatelku a jednu scénu natočit v metru. Zalovil jsem na internetu, poptal známé, stal se součástí komunity vousáčů na Facebooku (i když žádné vousy nemám), až jsem se dostal na herce Lukáše Erbu, na kterého jsem dostal kontakt od mé kamarádky. Realizace scény s kolem a hipsterem na Náplavce od prvního kontaktu až po konečné odsouhlasení byla jedna velká symfonie a to i přes to, že jsem Lukášem poprvé viděl vlastně až na place, čemuž předcházelo setkání s jeho rodiči, když jsem jel pro jeho kolo na Kladno. Co Lukáš řekl, to platilo, na čem jsme se domluvili, to se stalo. Ač byl Lukáš vlastně jediný z našeho klipu, koho jsem neznal osobně, byla to profesionální spolupráce, postavená na důvěře a předpokladu, že všichni víme, co se od koho očekává.

videospot -Wordcamp-Prague-2015---6

Pro druhou scénu jsme si vybrali manažera – školitele, který přeruší výuku a s nadšením opustí učebnu a vydá se na konferenci. Pavel Trnka z Computer Helpu, můj bývalý šéf se na tuto roli hodil nejlépe a musím říct, že i když Pavel není žádný herec, zahrál velmi dobře. Jeho entuziasmus do hraní se nedal přehlédnout a my tak měli další část storyboardu výborně zvládnutou.

videospot -Wordcamp-Prague-2015---2

Poslední lokace měla proběhnout v Metru, s chvátající podnikatelkou s dítětem, která se po přečtení zprávy otočí na eskalátorech a vydá se vstříc novým poznatkům o Wordpressu. Na poslední chvíli jsme však museli scénář trochu upravit a tak došlo i na našeho kamaráda Robina Dvořáka, který si zahrál nápadníka Mariany, i když to pro něho vlastně ve spotu nedopadlo dobře. Natáčení v metru předcházelo dvoutýdenní úřednické martýrium, než se mi podařilo sehnat povolení a stejně, natáčeli jsme až po zavírací době. Prostě točit v metru je zakázané, navíc potřeba použití eskalátorů vyžadovala, abychom měli volné ruce. Na druhou stranu, věřili byste, že jsme scénu s Marianou natočili hned napoprvé? Mariana je prostě před kamerou jako doma.

  videospot -Wordcamp-Prague-2015---3

I já jsem měl možnost si zahrát v roli ajťáka a musím říct, že to pro mě bylo obohacující. Zas až taková sranda to nebyla, prostě vše se počítá. Rychlost pohybu, výraz, úhly, správné osvětlení, dobré nastavení techniky.. Je to mnoho faktorů, na které musíte myslet. Díky této roli se už na herectví dívám jinak. Je to opravdu řemeslo a co víc, hraní, to je jedna velká skládačka, kdy neustále skáčete v čase, točíte scény na přeskáčku s tím, že celou dobu musíte mít v hlavě jak to vše bude, na nic nezapomenout a svědomitě dodržet scénář.

Videospot jsme natáčeli jsme 29. ledna. A i přes to, že celý týden pršelo a sněžilo a obloha byla šedá a ponurá, v natáčecí den nás potkalo velké překvapení. Začali jsme již od šesti a celý den nás provázelo sluníčko a blankytná modř. Východ slunce na náplavce s výhledem na Pražský hrad byl zážitek. I když bylo chladno, podmínky k natáčení byly dokonalé.

videospot Vibes -Wordcamp-Prague-2015---5

O postprodukci videa se kompletně postaral Filip Obr, rozhodl se video spot okolorovat do teplých barev, chtěli jsme spot udělat živý, ležérní a to si myslím povedlo. Co se týká zvuku, vzhledem k nedostatku času jsme použili skladbu z Audiojungle a na mě bylo opatřit video ruchovou stopou. Mohl jsem se konečně i naplno umělecky realizovat. Použil jsem zvuky a ruchy z Creative Common právy a vrstvil a vrstvil. Projekt v Cubase čítal přes 20 stop. Poslechněte si samotnou ruchovou stopu, některá zvuková spektra nejsou v hudbě tolik znát.

 

A tady je už celý finální videospot. Díky moc všem, kteří se s námi na videospotu podíleli, byli jste skvělí. Díky moc za výbornou atmosféru a profesionální přístup, moc jsme si to všichni užili:

 

Více fotek z natáčení najdete v GALERII.

A na závěr několik odkazů. Mějte se moc dobře a užijte si příchod jara naplno.

Web Filip Obra: www.tipyjakfotit.cz
Web konference: http://prague.wordcamp.org/2015/
Videospot najdete na této adrese: https://www.youtube.com/watch?v=p6-V_vJT9CI