fbpx

Shruthi-1 – legenda od Mutable Instruments

VIBES

BLOG

Shruthi-1 – legenda od Mutable Instruments

241 Studio

Post-Shruthi3

Shruthi je na první pohled dobře nadesignovaná malá krabička s několika knoby, tlačítky a dvouřádkovým displayem nenaplňuje představy o plnohodnotném synthesizeru. Avšak co není navenek, může být uvnitř. Podstatou je výborně navržený koncept, který nabízí celou řadu zajímavých možností. Srdcem Shruthiho je digitální řídící jednotka, která má na starost tvorbu signálu a jeho následnou modulaci. Shruthi není tak úplně pravý analog. Zdroj zvuku tvoří dva digitální oscilátory, nabízející kromě běžných průběhů pily, obdélníku, trojúhelníku i emulaci průběhů ze slavného Casia CZ-101, jednoduchou FM syntézu, s měnitelnou modulací, průběh čtyř jemně rozladěných pil, pro plný hutný zvuk a také wavetable průběhy. Ty například emulují zvuk slavného Waldorfu PPG nebo Rolandu D50. Nechybí i vzorky klasických nástrojů jako je cello, slapová basa, varhany nebo i mužský hlas. Shruthi nabízí i možnost pomocí SysExů naimportovat vlastní průběh oscilátoru. Jak je vidět, nabídka průběhů oscilátorů je opravdu bohatá.

Post-Shruthi4 Post-Shruthi5

Navíc pomocí interního mixu můžete ovlivňovat chování oscilátorů mezi sebou navzájem. Nabízí se jednoduchý mix, mix se synchronizací, kruhová modulace, XOR modulace, mix s redukcí bitové hloubky, mix s redukcí samplovací frekvence, je toho mnohem víc. Shruthi je vybaven i suboscilátoremgenerátorem šumu. Dalšími řídícími prvky jsou dva nízkofrekvenční LFO oscilátory a dvě obálky. Ty slouží k modulaci zvuků a lze je použít v modulační matrici, která umožňuje modulovat parametry až 12 modulačních zdrojů. K modulaci lze využít i matematické funkce (podobný princip jako např. u V.A.S.T. syntézy u Kurzweilu). Celou řadu parametrů lze ovládat pomocí CC kontrolerů přes MIDI. Druhá deska ve Shruthi dodává digitálnímu zvuku poctivý analogový charakter. Jedná se totiž o filter board, přes který prochází zvuk z řídící jednotky.

Post-Shruthi1

základní verzi je k dispozici klasický LP filtr s 24dB/oktávu, charakterově nejblíž k filtru slavného Moogu. Pokud však preferujete charakter filtru z jiného slavného nástroje, můžete si postavit filter board jiný (viz přiložená tabulka). Kombinace digitálního zdroje zvuku s analogovým filtrem dodává výslednému zvuku nezaměnitelný charakter. Zvuk je pevný a umí být i zároveň zvláštním způsobem zkreslený. Shruthi nabízí i arpeggiatorjednoduchý sekvencer, jeho ovládání je trochu méně přehledné ale pro inspiraci či ladění zvuku je plně postačující.

Post-Shruthi8

Ve studiu mám Shruthi rovnou tři. První je základní s SMR4 filtrem a můžu říct baví mě nejvíc. Je to klon Moogu a je opravdu hodně analogový, teplý a hřejivý. Za to 4-Pole Mission je řezník ve velkém stylu, hrubý neomalený, studený. Doporučil bych ho na progressive house, tech house a podobné taneční styly. Další ve sbírce je Digital filter board, což je vlastně jediný filter board, který není analogový, ale spíše naopak pořádná neomalená digitální špína, zvlášť, když k zvuk doefektujete interním distortionem. Pokud jste si na fotkách všimli i žluté verze, jedná se o Shruthi s MS-20 filtrem, který vyniká nezaměnitelnou rezonancí a navíc dobře vypadá. Tenhle kousek však má už jiného majitele. Mí přátelé hodně preferují Polyvox filtr, jež bych charakterizoval jako neomaleného ruského syčáka a pak Dual SVF filtr, který nemám moc vyzkoušený.

Variabilita filtrů dělá ze Shruthi zajímavý synthesizer. Nejen, že si ho sami postavíte, navíc si můžete vybrat, jak vám bude hrát. Stačí si u Oliviera koupit desku, sehnat součástky a pustit se do toho.

Post-Shruthi7

O tom jak jak jsem se sám pustil do sestavování se můžete dočíst v PRVNÍM dílu seriálu o DIY. A také doporučím rozhovor s BOHDANEM PÁSKEM, jehož dva Custom Made Shruthi moduláry vás určitě zaujmou. Že jde do toho Olivier Gillet opravdu s plným nasazením si můžete přečíst v jeho BILANCI, kterou dává každý rok na webové stránky Mutable Instruments.

Post-Shruthi2

Další fotografie z Vibes série synthesizerů Shruthi-1 najdete ZDE.

 

Linky:
Stránky výrobce: http://mutable-instruments.net/
Informace o Shruthi: http://mutable-instruments.net/shruthi1
Informace novém Shruthi XT http://mutable-instruments.net/shruthi-xt-released/
Flikr – fotky pro inspiraci: http://www.flickr.com/photos/mutableinstruments/