fbpx

Recenze Korg MS-20 Mini

VIBES

BLOG

Recenze Korg MS-20 Mini

160 Recenze

Post-Korg-MS-20mini2

Není moc firem, které by se v dnešní době vracely do zlaté éry analogů a pouštěly se do reinkarnací svých proslulých modelů. Dobrá, máme tu Moog Voyager, dočkali jsme se Pulse2, ale nic zásadnějšího v oblasti analogových synthesizérů nás nepotkalo (tedy pokud nebudeme brát vážně marketingové finty od firmy Roland s jejich Roland SH-201 a Roland Jupiter-80). Ale přeci, firma Korg, kterou bychom mohli považovat za jednu z nejinovativnějších v oblasti hudebních nástrojů, přichází s něčím, co by vás mohlo zajímat. Je tu nový Korg MS-20 mini, který když přehlédneme jeho menší rozměry jakoby proslulé MS-20ce z oka vypadl. Jak hraje a je na místě o něm přemýšlet? Své dojmy jsem vám přiblížil v recenzi pro Music Store.

Tak v prvé řadě je třeba říct, blahořečím Korgu. Za poslední dekádu jsme zažili hned několik trendů, které měly oživit situaci hudebních nástrojů na trhu. Ať to byl rozmach VA synthesizérů, přechod na softwarovou platformu s novými syntézami, k čemu dopomohl rapidní nárůst výpočetního výkonu počítačů, a nebo k výraznému posunu v oblasti samplingu, kdy se snižující se cenou kapacitních zařízení, bylo možné několikanásobně zvětšit velikost samplovacích bank a tím docílit i lepší kvality samplů a nebo rozmachu aplikací pro platformu Apple i Android. Pokud však kladete velký důraz na zvuk, možná ani jedna z cest vás tolik neohromila jako mě. Mít doma pravý nefalšovaný analog je pojem, ale čas utíká a vintage analogy jsou bohužel také jen stroje a tak s přibývajícími roky je čím dál těžší se k takovému nástroji dostat a nebo po něm chtít bezchybné fungování.

Post-Korg-MS-20mini3

Ještě je tu jeden pohled na věc a to komfort při práci, kdy staré nástroje neposkytují třeba ani MIDI a o nějakém nahrávání automatizace v reálném čase si můžeme jen tak nechat zdát. Proto jakákoliv informace o tom, že se někdo pouští do obnovení výroby s cílem dosáhnout pokud možno stejných výsledků, aby nástroj hrál jako za své zlaté éry, mě vždy vyvede z letargie a nutí o takovém nástroji přemýšlet. A tak jsem rád, že se ke mně dostal nový Korg MS-20 Mini, jenž je reinkarnací proslulé MS-20ky. Psal se rok 1978, kdy Korg MS-20 poprvé spatřil světlo světa a díky své semimodulární koncepci a ergonomickému provedení si našel oblibu u muzikantů po celém světě. Dnes v roce 2014 tu máme jeho reinkarnaci v podobě Korgu MS-20 Mini.Jak firma Korg sama uvádí, použila stejné zapojení se stejnými součástkami a jako součást balení přikládá i kopii originálního manuálu.

Jak moc se Korg MS-20 mini povedl? To si můžete přečíst v mé RECENZI pro časopis Music Store.