fbpx

POSLECHOVKA NOVÉ ŘADY STUDIOVÝCH MONITORŮ DYNAUDIO LYD

VIBES

BLOG

POSLECHOVKA NOVÉ ŘADY STUDIOVÝCH MONITORŮ DYNAUDIO LYD

635 Studio

Dynaudio LYD

Tento týden jsem měl možnost vyzkoušet si dvě nové řady monitorů mé oblíbené značky Dynaudio. Ve studiu již několik let používám model Dynaudio BM6A a delší dobu přemýšlím o nějakém smysluplném upgradu. Bohužel z důvodu omezeného místa a nutnosti dodržet ergonomii, nemůžu upgradovat do kategorie mid range třídy. V této velikosti by se mi monitory bohužel do studia nevešly.

O to víc mě zaujala možnost vyzkoušet si novou řadu dvoupásmových Dynaudií LYD-8 a musím rovnou říct, že mě jejich zvuk už na první poslech doslova nadchl. Nová řada LYD monitorů nabízí kompletní redesign předchozích monitorů s důrazem na kvalitní zvuk i při nízkých hlasitostech, je určena především pro blízký poslech a míří do malých domácích studií. K dispozici jsou tři modely LYD-5, LYD-7 a LYD-8 (číslo určuje velikost basového reproduktoru v palcích) v oblasti dvoupásmových monitorů a LYD-48, jako třípásmový monitor. Změnila se i barva, ale pokud se vám bílá nelíbí, monitory můžete sehnat i v klasické černé barvě. Na první poslechovce jsme testovali model LYD-8 a porovnávali ho s monitory Adam S2V a EVE SC305. LYD-8 výrazně zvukově dominovaly, oproti ostatním monitorům. Zvukově jsou monitory krásně plastické, prokreslenější a plnější na středech, zvuk je moderní, vyvážený a vzdušnější.

Dynaudio LYD vs. BM6A testování

Na druhou poslechovku jsem dorazil, když jsem se dozvěděl, že do studia ke Kakaxovi dorazily i třípásmové Dynaudio LYD-48 (ty podélné). Napadlo nás udělat přímé srovnání s mými BM6A, aby se co nejvíce ukázalo, jak si LYD-8 budou stát. Všechny tři monitory byly připojeny na subwofer, abychom ulehčili basovým frekvencím a bedny se mohly dobře rozehrát.

Dynaudio LYD vs. BM6A testování

Záměrně jsem BM6A umístil co do největšího sterea a osmičky co nejblíž k sobě (což odpovídá zhruba mému studiovému setupu). Výsledkem testování mě příjemně překvapil. Ač jsou BM6A relativně zastaralé monitory,  vedly si opravdu dobře, mají pěkný pevný zvuk, s mírnou absencí ve vyšších středech, tak trochu HIFI zvuk, ale vyrovnaný v celém zvukovém spektru. Oproti tomu mě třípásmové LYD-48 nezaujaly. Ve vyšších středech cítím jakýsi bandpas filtr, zvuk mi přijde tak trochu jako z vysavače.

Monitory Dynaudio LYD-8 však v porování s BM6A nezklamaly a musím říct, že z celé sestavy mě bavily nejvíc. Prostě inspirující monitor s moderním zvukem. Nahrávky se ve středních pásmech jakoby rozsvítí, LYD-8 jsou vzdušné, mají objem, dobře si poradí ve středních pásmech, takže mají tendenci zvýrazňovat zpěv a s tím je třeba při míchání počítat. Monitory nejsou o tolik větší jako BM6A, takže vyhovují mým nárokům na úsporu místa.

BM6A se zbavovat nebudu, použiju je k bočnímu poslechu.Díky moc Kakaxovi a studiu 3bees, za možnost vyzkoušení, upgrade jsem naplánoval na září-říjen tohoto roku.

Pro více informací k monitorům použijte tyto linky:

Dynaudio BM6A
https://www.dynaudio.com/professional-audio/classic-bm-range/bm6a

Dynaudio LYD-8
https://www.dynaudio.com/professional-audio/lyd/lyd-8
https://www.gearslutz.com/board/product-alerts-older-than-2-months/1079286-messe-16-dynaudio-lyd-personal-reference-monitors.html
http://www.soundonsound.com/reviews/dynaudio-lyd-5-8

Dynaudio LYD-48
https://www.dynaudio.com/professional-audio/lyd/lyd-48
http://www.musicconnection.com/music-gear-dynaudio-pro-lyd-monitors/
http://www.soundonsound.com/news/dynaudio-launch-three-way-lyd-48-monitor

 

Sháníte-li monitory do studia, domluvte si schůzku v 3bees studiu a připravit si referenční nahrávky. Kakaxa vám rád poradí a doporučí vhodný model, který bude vyhovovat vašim potřebám. Já už si nejspíš vybral. LYD-8 jsou skvělé jak na kytarovky tak i na elektronickou muziku, kterou dělám.

Každopádně vše je věcí osobního vkusu, dle vlastních osobních preferencích. Sám jsem přemýšlel nad změnou značky, ale jak to tak vypadá, opět zůstanu u Dynaudia, protože na jejich zvuk jsem zvyklý a vyhovuje mi.