fbpx

Natáčení Making-of videa pro hudební videoklip Ryana Atrye

VIBES

BLOG

Natáčení Making-of videa pro hudební videoklip Ryana Atrye

958 Production

Post-Krump10

„Ahoj Ondro, jsi ještě vzhůru?“ objevilo se mi na komunikátoru a zvuk příchozí zprávy rozrazil ticho pozdní noci. Byly skoro tři ráno, doba, kdy ostatní už dávno odkrajují několik hodin spánku. Ale já stejně jako Jarek, se kterým jsem se seznámil, díky prodeji racku ze studia, jsme byli ještě vzhůru a stejně jako jindy pracovali na našich projektech. Jarek se zabývá režií reklam, hudebních klipů a hudební produkcí v produkční společnosti Tvision a produkuje pod pseudonymem Ryan Atry. „Ahoj, jasně. O co jde?“ Zareagoval jsem. „Nechtěl bys mi natočit video o klipu? Dal jsem dohromady tanečníky, budeme natáčet 26ho v neděli. Co ty na to?“ Chtěl jsem říct, že jdu do toho, ale dva dny před tím jsem si zabookoval letenku a těšil se na jarní víkend v Paříži. „Nemůžu, škoda, že jsem to nevěděl dřív. Letím pracovně do Paříže. Jiný termín nevymyslíš? Rád bych u toho byl.“ „Mám okolo třiceti lidí na place, to nejde přeložit.“ zareagoval Jarek a mě to bylo více než jasné. Ale nedalo mi to… Taková příležitost nebývá často a tak někdy člověk musí zasáhnout do stavu věcí a pozměnit události. A tak jsem hned v pondělí poprosil asistentku o přeplánování letu. Ještě ten večer jsem mohl zavolat Jardovi a říct mu, „Jdu do toho.“

Alespoň jsem si mohl vyzkoušet můj nový foťák, který jsem si koupil právě pro natáčení videa. Dokoupil jsem si ještě jednu baterii a filtr a na den D opět nařídil budík na půl šestou. Tyhle rána mají něco do sebe. Jsem spíše sova a tak když musím takhle brzo vstávat, je to pro mě příslib, že den dostane úplně jinou dynamiku. Místo první lokace bylo naplánováno na betonovém plácku ve čtvrti Opatov. Typickém pražském velkosídlišti, s výškovými budovami, komunistickými paneláky a celou řadou cizinců, jež zde hledají azyl na ubytovnách, ve kterých se vleče čas jak na výjezdních zájezdech do Bulharska ve zlaté éře raných devadesátek. Jarda našel plácek, lemovaný břízami, který dřív nejspíš sloužil jako hřiště, byl však celý z betonu, jako všechno tady.

Post-Krump-Making-off-Video1

Hlavní myšlenkou klipu byl battle dvou krumperových tanečních skupin, první začínala na Chodově, druhá se pak přidala odpoledne na přístavu. Šlo o dvě skupinky, v první se třemi holkami a třemi kluky, tak okolo dvacítky, kteří zatancují do Jardova tracku. Jarda, ostřílený profesionál, jenž si vždy poradí s postprodukcí, se ujal režie. Ostatně byl to jeho klip a chtěl mít všechno pod kontrolou a v co nejlepší kvalitě. Proto při výběru techniky padlo rozhodnutí na RED EPIC. Jedná se o digitální filmovou kameru natáčející v 5K rozlišení s možností vysokorychlostního snímání.
Pro účely stabilizace kamery byl zvolen elektronický stabilizační systém MOVI. Celý systém je tak složitý, že nejenže potřebujete ještě celou řadu příslušenství, ale i technika, jenž se postará o správné seřízení celého systému a bezchybné nastavení bezdrátového obrazu a ostření. U této kamery je zapotřebí ostřit v reálném čase a na to potřebujete dalšího člověka a někoho kdo se postará o playback. A tak celý náš crew team čítal včetně mě šest lidí a já tak měl možnost se seznámit s partou od Tvision. Vojta za kamerou, Tomáš na playback, Honza jako operátor dronu, Michal coby osvětlovač a Jarda v roli režiséra. S přípravou techniky jsme začali o půl osmé a nikdy bych nevěřil, co to dá práce vše správně rozchodit. Navíc počasí bylo proti nám, od osmi začalo dost silně pršet a my museli řešit i jak ochránit techniku před deštěm. Můj velký deštník nakonec přišel vhod.

Post-Krump-Making-off-Video3

Půl devátá vše připraveno a můžeme jít na to, déšť nabírá na intenzitě, zatím co se my ještě více halíme do bund, nasazujeme kapuce a leštíme objektivy každou minutu, tanečníci jdou do triček. Nezávidím jim to, je tak 14°C, fouká vítr, a co víc, přijíždí strážník městské policie a chce vidět povolení k záboru, povolení od města a také povolení od úřadu letectví. Octopera je ještě v dodávce, ale dodávka stojí na chodníku a už je zle. Pokutu se nám podařilo zredukovat na desetinu, musíme přeparkovat, ale stále se jedná o spoustu techniky, která se nám nevejde do zázemí produkce a Honza jí pochopitelně nechce nechávat v autě. Nějak jsme to ustáli. Jarda si bere náhledový monitor,
„A jedem!“ Kamera, Playback, Vojto ber je prosím zespoda.

Post-Krump6

Jestli si myslíte, že natáčení je příjemné zpestřeníčko, zapomeňte na to, odhadoval jsem průtahy s tanečníky, případně nespokojenost režiséra, ale v této oblasti, všechno běželo jak na drátkách. Nejnáročnější byla práce s technikou. Slabá výdrž baterií, složité seřizování a pak váha vybavení. Ač byl Vojta vybavený Easy Rigem, jenž vyrovnával těžiště a přenášel váhu kamery z rukou na celý trup, bylo vidět, jak se nadře. 2 minuty a dost. Pauza, zkontrolovat stav baterek, otřít kameru, upravit úhly a jedem znova.

Post-Krump-Making-off-Video2

Kolem oběda se vyčasilo, a sluníčko si začalo hledat cestu mezi mraky. Konečně byl čas na Octocopter. Ten Honzův budil opravdu respekt. 8 vrtulí, nosnost až 25 kilo, spleť kabelů, led světel, ovládač byl spíš ovládací pult. Už jsem pochopil, proč se mu říká dron. „inicializuji naváděcí sekvenci“ ozval se computizovaný ženský hlas, zatímco dron vyhledával družice. Vojta seřizoval kameru, i on měl ovladač, i když o trochu menší, opět nechyběly náhledové displaye. David připravený ve středu plochy, Jarek dává tanečníkům poslední instrukce, dolaďuje se choreografie. „Stůj na místě, já si nad tebe najedu. Nekoukej se však nad sebe a pořádně si nasaď čepici, ať ti neulítne“ doplňuje Honza.

Post-Krump-Making-off-Video4

Připravte se. Slunce zalézá za mraky, máme 10 minut, pak nám dojdou baterky, buďte rychlí. Startujeme. Honza nahazuje všechny motory, jsou víc než hlučné, kolos se dává do pohybu a míří nad hlavu tanečníka. Ostatní se přidávají… A jedem. Rychle, točte se. Helikoptéra je ve vzduchu ani ne dvě minuty a sedá si zase na zem. Celý proces ještě několikrát zopakujeme, měníme úhly, výšku helikoptéry. I já nahrávám, zoomuju, chci mít octopéru co nejblíže, vítr z vrtulí nahání strach, jak je blízko? Jak moc mám vlastně nazoomováno? Rozhodně to byl zážitek pro nás pro všechny.

Post-Krump-Making-off-Video5

Další scéna je natočená a náš tým dostal prostor na malou přestávku. Mám chvíli čas a tak jdu vyzpovídat kluky a dozvědět se něco víc o Krumpu. Zeptal jsem se Davida, usměvavého chlapíka, z něhož na první pohled vyzařovala pohoda a určitý vnitřní klid, se kterým se tak často u mladých lidí nesetkvávám, co je to Krump? “Krump je spojený s náboženstvím a vírou” Dozvídám se od Davida. “Počáteční písmena vycházejí vlastně ze spojení Kingdom Radically Uplifted Mighty Praise. Což znamená chválu Bohu. Když se v tanci dostaneš na určitý level, a cítíš v něm určitý nezaměnitelný pocit, tak to je pro mě kontakt s Bohem.  Slovo Buck, které máme na tričkách znamená Bring us Crist Kingdom. Tvůrci Krumpu jsou dost často věřící lidé.” Z rozhovoru do kterého se občas zapojí i Pavel a Martin se dozvídám, že tento životní styl klade důraz na fyzičku, zdraví, ale také vnitřně rozvíjí osobnost člověka. Nejdřív začínáte s tancem jako takovým, brousíte fyzičku, učíte se pohyby, které mají jasně definovaná jména, následně však musíte do tance přidat i jistý druh sebejistoty, která ke Krumpu patří a tady musíte opravdu zamakat, třetí stupeň, ten nejvyšší je ten, kdy skrze tanec dokážete ze sebe vydat něco, co překračuje techniku a sebedůvěru, je to spojení se sebou samým, spojení s Bohem, spojení s lidmi, kteří jsou okolo vás a fandí vám. Propojíte vše, čeho jste zatím dosáhli, ale také se uvolníte, dovolíte ze sebe vydat i to, co vychází skutečně z vašeho Já. Těch několik sekund, kdy se stáváte středem kruhu, je skutečně jen vašich a když se to povede, ten pocit je nepřehlédnutelný a opravdu nezapomenutelný.

Post-Krump9

Další scénou bylo natočit běh. Jednotlivých tanečníků a pak celé skupiny. Redka se zbavila kovové konstrukce, Vojta použil jednoruční rukověť, na řadu přišel i difuzor a šlo se na to. Druhá baterka u foťáku vybitá, budu natáčet alespoň na iPhone a vychutnám si to na Slowmotion. Povedlo se. Krásně vybarvená scéna s běžící skupinkou mladých lidí. Couvám, držím úhel. Jsem bohužel v protisvětle. Na display nic nevidím, hlídám si, abych se nedostal do záběru. Výsledek předčil moje očekávání. Dotýkáte se božství, dostává se vám podívaná, jenž je vám za normálních okolností zůstává utajená. Každý pohyb, změna výrazů v obličeji, došlapy, pohyby loktů, holky a kluci běží jako jeden tým. Jarek udává tempo, Michal dosvětluje a Vojta drží kameru při zemi. Nádhera.

Čtyři hodiny pryč. Musím odjet, abych se sbalil a vyrazil na letiště. Bohužel neuvidím natáčení druhé scény, která bude určitě ještě zajímavější. Ale materiál máme, nahrávám fotky Tomášovi a spokojený usedám do auta. Dneska to bylo vydatné. Pochytil jsem spoustu věcí a otevřel se mi nový svět. Uvidíme, kam to povede. Nicméně na nové video se moc těším.

Post-Krump-Making-off-Video6

Další fotky z natáčení najdete v galerii Vibesu ZDE