DIY Seriál: Díl čtvrtý– rozhovor s Michalem Steinzem
V dnešním, již čtvrtém dílu seriálu o DIY, plynule navazuji na předchozí rozhovory. Podívali jsme se k Bohdanovi Páskovi, který si staví synthesizery, následně vyzpovídali francouzského konstruktéra Olivera Gilleta z Mutable Instruments, pak zavítali za Martinem Trochtou, jenž se soustředí na výrobu modulů pro modulární synthesizéry.
Co když ale nejste zkušený elektrotechnik, ale přesto byste si chtěli postavit výrobky DIY? Co když vlastníte studio a rádi byste používali klony legendárních studiových zařízení od renomovaných značek SSL, Neve, Gyraf, Pultec a dalších? I to je dnes možné.
DIY je především o komunitě lidí, kdy každý dokáže nabídnout to, v čem je nejlepší a poskytnout to druhým. V dnešním díle seriálu o DIY jsem navštívil Michala Steinze, majitele táborského nahrávacího studia, který se živí mixingem a masteringem především rockových kapel.
Michala znám už delší dobu, ještě z časů, kdy jsem bydlel v Táboře. Už tenkrát jsme o sobě věděli, že děláme muziku, ale kdy jsme se skutečně seznámili, bylo, když mi Michal prodával analogovou legendu synthesizer Roland SH-101. Tenkrát jsem měl poprvé možnost navštívit jeho studio a zjistit, jak vlastně produkuje. Pak jsem o Michalovi neslyšel další dva roky, až do dne, kdy jsme se „náhodou“ potkali na zvukařském kurzu v Praze. Po jeho skončení jsme zašli na večeři a Michal mě zasvětil do jeho stavění klonů proslulých studiových zařízení. Měl za sebou stavbu Gyratecu G9 a zrovna se chystal pustit se do klonu kompresoru SSL G4000 Mixbus.
A tak jsem ho poprosil, jestli bych se mohl do stavby také zapojit. Michal nebyl proti a tak jsme začali dávat jednotlivé komponenty pomalu dohromady. Michal obstaral vše, sehnal plošné desky, součástky, vyřešil hardwarové provedení a jednoho dne mi hotový kompresor přivezl domů do studia. Byl jsem nadšený. Perfektní provedení a krásný zvuk.
A od té doby jsme stále v kontaktu. Když jsem odstartoval seriál o DIY, říkal jsem si, Michal výborně zapadá do jeho konceptu. Kromě muziky, jak se později ukázalo, má Michal velmi blízko i ke strojařině, a tak pro něho není problém zkonstruovat cokoli, pro co se rozhodne. Ví, kde hledat potřebné informace, ví kde co nakoupit a kde si co nechat udělat a co se týká elektrotechniky? Tuto oblast klidně přenechává svému kamarádovi Danovi. Spolu s Danem dokáží postavit jakékoliv studiové zařízení špičkové kvality, které nejenže dobře zní, ale také i dobře vypadá.
Rozhovor o DIY, který jsem s ním udělal do dubnového čísla Music Store najdete ZDE
Fotografie jeho DIY zařízení a DIY studia najdete v GALERII.