SERIÁL O DIY – Do It Yourself s Vibes
Je to už 7 let, co měsíc co měsíc píšu recenze pro časopis Music Store a nejednou jsem přemýšlel nad tím, kam svou redaktorskou činnost posunout. Rozhodl jsem se kromě psaní o strojích, začít psát i o lidech.
A tak jak to v životě bývá, pokud se pro něco rozhodnete a myslíte to dostatečně vážně, příležitost na sebe dlouho nenechá čekat. A tak jsem se dostal k seriálu o DIY. Začalo to celkem nevinně, asi před rokem, kdy jsem měl možnost si poprvé vyzkoušet u kamaráda Bohdana malou průhlednou krabičku s modrým displayem a několika knoby. Zvuk, který z ní vycházel, mě uchvátil ani ne do minuty. Byl pevný, hutný a poctivý. Něco takového jsem opravdu nečekal a ani jsem netušil, že je to začátek příběhu, který vyústí seriálem o DIY projektech ve spolupráci s časopisem Music Store. Oslovil jsem konstruktéra Shruthi, majitele firmy Mutable Instruments Oliviera Gilleta s prosbou o napsání rozhovoru. V zásadě souhlasil, ale jeho první otázka mě zaskočila. „Ty Shruthi, co máš doma, sis sám postavil? Proč nenapíšeš reportáž o tom, jak sis postavil můj kit?“ A netrvalo to ani 14 dní a balíček se Shruthim z Paříže u mě přistál na stole. Byl Vánoční čas. Předěl roků, kdy se něco nového může narodit. A já jsem po mnoha letech vzal zase pájku do ruky. A světe div se. Bavilo mě to.
K DIY mě vedly ještě dvě okolnosti. Zaprvé Olivier mi svou otevřeností dovolil prožít, jaké to je, když se ze zaměstnance postavíte na vlastní nohy. Dalo by se říct, že rozjel velmi úspěšný startup a podnikaní na vlastní noze je pro mě stále lákavou myšlenkou. Díky návštěvám pražského Hubu, kde se setkávají převážně freelanceři a mladí dynamičtí lidé, kteří se snaží rozjet nějaký zajímavý byznys, jsem si uvědomil, jak komplexní toto téma je. Pracuji v korporátu, kde i když svou práci dělám rád a mám v ní určitou svobodu, vím, že díky předem nastaveným procesům některé věci nejdou změnit.
To si uvědomuji o to víc, kdy jsem s realizačním týmem K3K při pobočce pracovní skupiny o Sociální trojčlennosti společně uspořádali v roce 2013 konferenci na téma „Svobodná firma“ zaměřenou na individualitu jednotlivce v pracovním týmu, na jeho svobodě, ale i na vzájemné soudržnosti pracovních týmů a také i vzájemné kooperaci mezi firmami. Toto velké téma mě nasměrovalo k názoru, že lze tyto ideály naplnit, jen je s nimi nutné každodenně pracovat.
DIY – Do It Yourself aneb udělej si sám, je jedním z možných řešení. Proč být pasivně závislý na službách, jejichž kvalita rok od roku upadá? Proč se nepokusit vytvořit něco sám, zapojit fantazii, chuť a nadšení a získat novou zkušenost? Proč se nepropojit s lidmi ve vašem okolí a nezačít spolupracovat? Spolupůsobit a vzájemně se ovlivňovat. DIY není o byznysu, není to o konkurenci, je to o tom dělat věci otevřeně, předávat ostatním nabyté zkušenosti a stejně jak tak získávat od druhých.
Popis DIY na Wikipedii mluví sám za sebe:
DIY – Do It Yourself lze doslova přeložit „Udělej si sám“. Je to druh kultury, ve které si člověk sám, tzn. bez profesionální podpory, zhotoví užitečný výrobek, který slouží jemu nebo ostatním lidem. Praktiky DIY byly lidstvu známy odpradávna. Zpočátku to byl dokonce jediný způsob vylepšování si životní úrovně a pohodlí lidí. Teprve během starověku se vytvořila jednotlivá řemesla a řemeslníci – specialisté. V průběhu středověku, novověku a především díky průmyslové revoluci si lidé v rozvinutých kulturách, především v Evropě a v Severní Americe, zvykli výrobky a služby spíše kupovat, než vyrábět a zajišťovat sami.
Moderní kultura DIY se začala rozšiřovat na konci 60. let a v 70. letech v západní Evropě a Severní Americe, především mezi studenty vysokých škol jako forma protestu proti estetické úrovni některých průmyslově vyráběných výrobků, především oblečení. Byla to také ale forma politického protestu proti konzumnímu způsobu života a proti praktikám některých mezinárodních korporací – Coca Cola (nekalé obchodní praktiky včetně podezření z několika vražd [1]), Nike (dětská práce). Jedním z hesel hnutí Udělej si sám je „Mysli globálně, jednej lokálně“.
A o tom to je. My se však budeme pohybovat v oblasti návrhů a výroby synthesizérů a studiového vybavení. Dnešní doba, díky pokroku v oblasti elektroniky a dostupnosti informací na internetu, nahrává DIY.
Dalšími výhodami je i to, že při sestavování výrobku si lze rozdělit náklady podle dostupných finančních prostředků. Komunitní fóra, zaměřená na DIY problematiku, umožňují předávání zkušeností, ale i příležitost ke vzniku nových zajímavých projektů, k propojování lidí. Neexistují hranice, neexistují bariéry. To, co bylo dříve nedostupné se v dnešní době stává přístupným všem. A o to se i my naším seriálem pokusíme. Hlavní impuls přišel od Oliviera Gilleta, majitele firmy Mutable Instruments. Svým entuziazmem a každodenní pílí pracuje na DIY synthesizerech, jejichž know-how zpřístupňuje všem.
Vzájemné propojování díky společnému zájmu a případně i cíli je vhodnou alternativou odpovídající dnešní době.
V seriálu o DIY budu zpovídat odborníky na DIY a to nejen v naší české kotlině. Budu vám i nadále přibližovat jejich práci, jenž vám může být dobrou inspirací. Pokud i vy sami se pohybujete v dané oblasti a chcete ostatním předat vaše zkušenosti, napište mi. I když se seriál přesunul do druhé poloviny, nic se neděje. Rýsují se další plány do budoucna a proč nebýt u toho?
Vzhledem k tomu, že se DIY poslední rok intenzivně zabývám, najdete na webu Vibesu, spoustu informací. #DIY – magická formule do DIY světa, stačí použít tento tag a vyberte si a nebo si přečtěte moje DIY rozhovory
Takže vyrábějte a sdílejte!